نحوه صحیح چینش مبلمان

0 Comments
نحوه صحیح چینش مبلمان

نحوه صحیح چینش مبلمان

مانند یک بوم نقاشی سفید، یک فضای خالی را نیز می توان به عنوان یک فرصت یا یک چالش شناخت. برای پر کردن یک اتاق خالی با مبلمان و وسایل مناسب، مانند پر کردن یک بوم خالی نقاشی از تصویری زیبا راه های متعددی وجود دارد.

اما این که کدام راه درست ترین است و از کجا باید شروع کرد اهمیت زیادی دارد. در این مطلب سعی شده راهنمایی های ساده ای در این زمینه مطرح و برخی از اصول مهم با شیوه ای ساده بیان شود. آشنایی با این اصول و نکات می تواند استرس و نگرانی را از شما دور کند و سبب شود با اعتماد به نفس بیشتر اقدام به پر کردن فضا و چیدن مبلمان کنید.

نحوه صحیح چینش مبلمان | تقارن در چیدمان مبلمان

اگر تمایل به چیدمان رسمی برای مبلمان خود دارد حتما ترتیب متقارن را مدنظر قرار دهید. نبود تقارن در چیدمان دکوراسیونی، غیر رسمی خلق می کند که به دور از دیدگاه شماست.

نحوه صحیح چینش مبلمان | تنوع در چیدمان مبلمان

وجود تنوع در اندازه مبلمان و عناصری که در چیدمان یک فضا می گنجانید سبب حرکت چشم ها به بالا و پایین می شود و دکوراسیون را از حالت تک بعدی و بی روحی خارج می کند.در اینجا ایجاد تعادل بسیار مهم است.

برای مثال اگر محصولی بزرگ یا بلند را در جایی از فضا قرار می دهید در قسمتی دیگر از آنجا نیز عنصری هم اندازه و مشابه با آن قرار دهید.

به این عنصر دوم “مابه ازاء” می گویند که در سیاری از جله های بصری و تکنیکی نقش برقرار کننده تعادل را دارد. از قرار دادن دو عنصر بزرگ یا بلند در کنار هم خودداری کنید. زیرا به عناصر جدیدی با همان اندازه به عنوان ما به ازاء نیار پیدا می کنید.

نحوه صحیح چینش مبلمان | کاربرد فضا در چیدمان مبلمان

در ابتدا تعیین کنید که قرار است از آن فضا چگونه و برای چه نوع کاربردی استفاده شود. این امر نوع و تعداد مبلمان و صندلی های مورد نیاز را تعیین می کند.

نحوه صحیح چینش مبلمان | نقطه کانونی در چیدمان مبلمان

حتما در همان مراحل ابتایی، نقطه کانونی دکوراسیون فضا را تعیین کنید. تعیین نقطه کانونی سمت و سو و بنیان چینش مبلمان را مشخص می کند. در حقیقت نکته کانونی هرچه که باشد مبلمان بر مبنا و با محوریت آن چیده می شود. شومینه سیستم صوتی و تصویری یک اثر هنری شاخص و … از جمله مواردی هستند که قابلیت تبدیل شدن به نقطه کانونی را دارند.

نکته:

در خصوص چیدمان مبلمان در مقابل و با محوریت تلویزیون، اصل بر این است که فاصله بین صندلی ها تا تلویزیون باید دو برابر و نیم اندازه صفحه نمایش تلویزیون باشد. یعنی اگر تلویزیون 40اینچی (100 سانتی متری) دارید باید حداقل فاصله صندلی ها تا تلویزیون 100اینچ (250 سانتی متر) باشد.

این فاصله تنها جنبه دکوراتیو ندارد و بهترین فاصله برای وضوح تصویر در عین آرامش و راحتی چشم است.

نحوه صحیح چینش مبلمان | تعیین اولویت ها در چیدمان مبلمان

در هر فضایی باید ابتدا بزرگ ترین قطعه از مبلمان را در جای خود قرار دهید و چیدمان را با آن شروع کنید که در اتاق نشیمن می تواند کاناپه و در اتاق خواب تخت باشد. این قطعه باید روبروی نقطه کانونی قرار گیرد.

در فضای نشیمن برای تسهیل گفتگو و صمیمی بودن فضا، صندلی ها نباید بیش از 2.5 متر از هم فاصله داشته باشند.

نکته دیگر در موارد خاص مانند کوچک بودن بیش از حد فضا هرگز صندلی ها را در مقابل دیوار و به صورت متوالی و دوره ای نچینید.

نحوه صحیح چینش مبلمان | مسیرهای تردد در چیدمان مبلمان

مسیرهای تردد اصلی و غیر اصلی را مشخص کنید. برای مثال مسیرهایی که به درگاه ها ختم می شوند، مسیر اصلی تردد هستند. این مسیرها حتما باید باز بماند تا مسیر تردد عموم افراد با سهولت انجام شود. هنگام چیدمان فضا طوری برنامه ریزی کنید که عرض مسیرهای تردد اصلی به اندازه 75 الی 120 سانتی متر و عرض مسیرهای تردد فرعی (غیراصلی و جزئی) حداقل 60 سانتی متر باشند.

نحوه صحیح چینش مبلمان | سهولت استفاده در چیدمان مبلمان

میز پذیرایی یا میزهای پذیرایی را باید در جایی قرار دهید که دسترسی به آنها برای تمام افرادی که روی مبل ها نشسته اند آسان باشد. به این ترتیب افراد می توانند در حالی که نشسته اند لیوان یا بشقابی را که در دست دارند را روی میز قرار دهند.

یا از روی میز چیز دیگری بردارند بدون آنکه برایشان زحمتی حاصل شود و نیازی به تردد غیرضروری داشته باشند. در یک چیدمان اصولی لازم است با فاصله 35 تا 45 سانتی متری از هر صندلی یا مبل یک عسلی یا میز کوچک باشد.

 

نحوه صحیح چینش مبلمان | کنتراست در چیدمان مبلمان

در دکوراسیون منزل با استفاده از خطوط صاف و منحنی، کنتراست قوی و جذابی در چیدمان فضا خلق می کنید. برای مثال اگر قصد دارید مبلمانی مدرن با خطوط صاف و واضح بگذارید بهتر است برای ایجاد کنتراست لازم از میز پذیرایی گرد یا بیضی استفاده کنید. این کنتراست مورد نیاز را هم از طریق کنتراست خطوط و هم به واسطه استفاده از رنگ ها و بافت های متضاد در چیدمان خلق کنید.

نحوه صحیح چینش مبلمان | تردد حول عناصری خاص در چیدمان مبلمان

میز غذا خوری باید طوری در فضا قرار گیرد که هریک از لبه های میز با دیوار مجاورش حداقل 120 سانتی متر فاصله داشته باشد. اگر تردد در ضلعی از میز رخ نمی دهد فاصله ای به اندازه 90 سانتی متر بین آن میز با دیوار کافیست. در اتاق خواب نیز باید اضلاع تخت خواب حداقل 60 سانتی متر با دیوار و حداقل 90 سانتی متر تا در اتاق فاصله داشته باشد.

 

نحوه صحیح چینش مبلمان | برنامه ریزی برای چیدمان مبلمان

قبل از حمل قطعات به داخل فضا و قرار دادن آنها در جاهایی که طبق این اصول مشخص کرده اید ابعاد فضا را اندازه گیری کنید. سپس پلان را ترسیم و عناصر را روی کاغذ در قسمت های مورد نظرتان جای گذاری کنید.

روی این پلان کاغذی چندین حالت از قرارگیری مبلمان در فضا را به راحتی و بدون اینکه از جابجایی عناصر سنگین خسته شوید و کمر درد بگیرید؛ بیازمایید.

پس از اینکه به حالتی ایده آل در چینش مبلمان رسیدید، طرحی که روی کاغذ تایید شده را در واقعیت پیاده کنید. حسن دیگر این نحوه عمل سالم ماندن اثاثیه از ضربات احتمالی در زمان جابجایی های متعدد است و در نتیجه از نظر زمان، سلامتی، عدم خستگی و اقتصادی به نفع شما خواهد بود به شرطی که کشیدن طرح اولیه (پلان نما) را بیاموزید و به کار ببرید.

نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان نحوه صحیح چینش مبلمان    نحوه صحیح چینش مبلمان      نحوه صحیح چینش مبلمان


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *